Svobodní Rusové vyzývají k ukončení dodávek ruského plynu a ruské ropy do ČR a dalších evropských zemí

 

Ruské státní společnosti jsou neseriózními partnery a proto by Česká republika a další evropské země od nich měly přestat kupovat ropu a plyn. Je to v jejich vlastním zájmu, protože firmy vlastněné Ruskou federací jako Gazprom, Rosněft a další nejsou klasickými obchodními korporacemi, ale nástrojem putinovské mafie k zastrašování a vydírání ostatních zemí.

 

Klasickou ukázkou nespolehlivosti je postoj společnosti Gazprom, která minulý týden přestala dodávat zemní plyn do Rakouska tamní firmě OMV. Ta přerušila Gazpromu platby za dodávky poté, co mezinárodní arbitráž přiznala Rakušanům ve sporu s ním odškodné v přepočtu 5,8 miliard korun. Rakouská společnost se domáhala náhrady za výpadky v dodávkách plynu a úplné jejich zastavení do Německa v srpnu 2022. OMV navíc vede s ruskou státní společností několik dalších sporů.

 

Už dříve se však Gazprom zachoval velmi nesolidně, když si chtěl po české společnosti ČEZ, a dalších vynutit zastavení mezinárodních arbitrážních řízení prostřednictvím na ruském státu závislého Arbitrážního soudu pro Petrohrad a Leningradskou oblast, který ČEZu zakázal pokračování arbitráží mimo Rusko pod hrozbou pokuty více než miliardy korun! Vzhledem k tomu, že v Rusku neexistuje nezávislá justice, je jasné, jak by arbitráž v této zemi dopadla. Je normální, že arbitráže se v takových případech vedou před nestranným tribunálem v třetích zemích. Ruská strana tak hrubě porušuje mezinárodní zvyklosti a právo.

 

Přitom dodávky zemního plynu z Ruska do evropských zemí se snížily bezdůvodně o polovinu už v srpnu 2021 tedy dlouho před ruskou invazí na Ukrajinu. Další typickou ukázkou ruského vyděračství byly dodávky ruského plynu Litvě. Gazprom tam vyšrouboval cenu za tisíc kubických metrů během několika let ze 169 dolarů na 769 dolarů v roce 2013! Pozoruhodné je, že prudké neomluvitelné zdražování souviselo s předchozími kroky Litvy, která zakázala používání komunistických symbolů a po Ruské federaci požadovala náhradu za okupaci v letech 1940 – 1991.

 

To všechno jsou jasné důkazy toho, že ruští dodavatelé surovin jsou značně nespolehliví a nejednají v čistě podnikatelském zájmu, ale používají obchod k politickému vydírání. Je tedy v zájmu České republiky a dalších evropských zemí, aby ukončily dodávky z Ruska a zajistili si skutečně seriózní dodavatele. Jinak se v budoucnu mohou dostat do vážných problémů.

 

Není také pravdou, že sankce proti Rusku nefungují. Fungují, což ve své výroční zprávě za minulý rok potvrdil sám Gazprom. Ten uvedl, že na konci roku 2023 činila produkce plynu skupiny Gazprom 359 miliard kubických metrů. Oproti roku 2022 tak byla nižší o 13 procent produkce, tedy o 53,9 miliardy metrů kubických, a oproti roku 2021 dokonce o 30 procent produkce, tedy o 156 miliard metrů krychlových plynu. Gazprom se navíc za prvních devět měsíců letošního roku propadl do finanční ztráty v přepočtu zhruba 75 miliard Kč. Je tedy patrné, že mu západní trhy hodně chybí.

 

Vitalij Ginzburg,

 

předseda Svobodných Rusů v České republice

 

 

 

 

Nastavení soukromí:

Soubory cookie používáme ke shromažďování a analýze informací o výkonu a používání webu, zajištění fungování funkcí ze sociálních médií a ke zlepšení a přizpůsobení obsahu. Pro některé účely zpracování takto získaných údajů je vyžadován Váš souhlas, který nám udělíte kliknutím na volbu „Souhlasím se vším“. Své preference můžete snadno upravit kliknutím na volbu „Podrobné nastavení“.

Povolujete: