Prohlášení Svobodných Rusů k zadržení Jevgenije Gerasimenka

Jedná se o politickou perzekuci, mezinárodní ruské zatykače bývají zfalšované

Překvapila nás zpráva, že cizinecká policie zadržela v neděli 7. ledna na pražském letišti Václava Havla Jevgenije Gerasimenka, na kterého Ruská federace vydala mezinárodní zatykač. Gerasimenko cestoval z lotyšského hlavního města Rigy přes Prahu do Paříže. Ve Francii hodlal požádat o politický azyl. Zatímco Lotyšsko jej nechalo bez problému odcestovat, v Praze byl zatčen a uvězněn.

Jevgenij Gerasimenko je podle vlastních slov v Rusku pronásledován za své postoje a nesouhlas s ruskou agresivní válkou proti Ukrajině. Ruská federace na něj vydala mezinárodní zatykač kvůli údajně závažným ekonomickým deliktům. Je všeobecně známou skutečností, že Moskva zneužívá institutu zatýkacích rozkazů k perzekuci názorových oponentů. Řečeno zcela otevřeně, ruské mezinárodní zatykače bývají v mnoha případech zfalšované, aby Rusko dostalo zpátky odpůrce putinovského režimu a mohlo je soudit za vykonstruované činy. To je běžná taktika Kremlu.

Z těchto důvodů proto většina evropských zemí nereaguje na ruské mezinárodní zatykače. O to víc nás mrzí, že česká policie pana Gerasimenka zatkla a uvěznila. Považujeme to za nespravedlivé a žádáme jeho okamžité propuštění z vazby a umožnění vycestování do francouzského hlavního města.

Je tu také ještě jeden velmi pádný argument proti jeho vydání. V Ruské federaci mu nelze zajistit spravedlivý proces a Česká republika nemůže vydávat lidí do zemí, kde působí nikoliv nezávislá, ale vládě poplatná justice.

 

Za Svobodné Rusy

předseda Vitalij Ginzburg

Nastavení soukromí:

Soubory cookie používáme ke shromažďování a analýze informací o výkonu a používání webu, zajištění fungování funkcí ze sociálních médií a ke zlepšení a přizpůsobení obsahu. Pro některé účely zpracování takto získaných údajů je vyžadován Váš souhlas, který nám udělíte kliknutím na volbu „Souhlasím se vším“. Své preference můžete snadno upravit kliknutím na volbu „Podrobné nastavení“.

Povolujete: